Czy lubisz oglądać filmy? Chcesz poprawić swój angielski? Cóż, możesz łatwo połączyć te dwa, aby uczyć się angielskiego w zabawny i wciągający sposób ! Wielu badaczy potwierdziło, że nauka angielskiego przez filmy była skuteczna, ale dlaczego? A jak wybrać dobry film? Czytaj dalej, a powiemy Ci wszystko!

→ Nasze 10 najlepszych filmów do nauki języka angielskiego
→ 5 kreskówek do obejrzenia dla dzieci do nauki angielskiego
→ Dlaczego to działa?
→ Który film wybrać w zależności od poziomu
→ Nasze wskazówki dotyczące nauki angielskiego z filmami!
→ Naucz się podstawowego języka angielskiego dzięki naszemu ogólnemu kursowi angielskiego.

Teraz bez zbędnych ceregieli przejdźmy do rzeczy!

10 naszych najlepszych filmów do nauki angielskiego


W tej pierwszej sekcji znajdziesz 10 naszych najlepszych filmów do nauki języka angielskiego. Wiele z tych filmów jest dostępnych w wersji książkowej, więc możesz je przeczytać przed lub po obejrzeniu filmu, aby uzyskać dodatkową pomoc w opanowaniu języka angielskiego.

filmy do nauki języka angielskiego
filmy do nauki języka angielskiego

Harry Potter
Harry Potter to jedna z najbardziej znanych postaci. W tej serii filmów śledzimy jego i jego przyjaciół podczas wielu przygód w czarodziejskim świecie. Wszyscy chodzą do Hogwartu, słynnej szkoły czarodziejów. Te filmy są obowiązkowe dla każdego, kto uczy się angielskiego . Język jest prosty i łatwy do zrozumienia, ale czasami zdarzają się magiczne słowa, które wymyśliła autorka, JK Rowling. Jest osiem filmów o Harrym Potterze i siedem książek, więc masz dużo do odkrycia!

Przemowa króla
The King’s Speech to niesamowity film, który każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz. Podąża za królem Jerzym VI i jego próbą przezwyciężenia jąkania przed ważną audycją radiową. Ten film pomoże ci z brytyjskim akcentem i wymową . Ponieważ Jerzy VI spotyka się z logopedą, nauczysz się wiele o tym, jak poprawnie mówić po angielsku.
Zabierze Cię także przez bardzo ważny okres brytyjskiej historii.

Forrest Gump
W tym filmie śledzimy życie Forresta. Jest bardzo miły, ale niezbyt inteligentny. Nie zdając sobie z tego sprawy, pojawia się w kilku wspaniałych momentach historii i dlatego ten film jest tak zabawny i zabawny. Forrest mówi bardzo wolno i używa prostych słów , co czyni go świetnym filmem do nauki języka angielskiego. Film jest naprawdę łatwy do naśladowania, a dialogi łatwe do zrozumienia. To świetny klasyk filmowy!

Duża ryba
Jeśli lubisz fantasy, komedię i dramat, ten film jest dla Ciebie . Big Fish opowiada historię człowieka, który w życiu ojca próbuje odróżnić fakty od fikcji. Życie jego ojca jest pełne jaskrawych kolorów, dziwnych wydarzeń i zabawnych postaci, co sprawia, że ​​jego rzekomo prawdziwe historie są niemal bajkami. Jest bardzo wizualny i naprawdę łatwy do zrozumienia. Bajkowy ton sprawia, że ​​fabuła tych małych historyjek jest naprawdę prosta. Zdecydowanie trzeba obejrzeć.

Władca Pierścieni
Władca Pierścieni to wielki klasyk. Choć pełna magicznych stworzeń, fabuła jest prosta do naśladowania . Akcja toczy się w Śródziemiu, a my śledzimy małą grupę bojowników, którzy próbują zbuntować się przeciwko Sauronowi, niebezpiecznej złej istocie. Język jest świetny, słownictwo bogate i nigdy nie będziesz się nudzić.

Koszmar przed świętami
Koszmar przed Bożym Narodzeniem to klasyk Tima Burtona . To bardzo prosta fabuła, łatwa do zrozumienia i śledzenia: Jack Skellington, dyniowy król, chce na nowo wymyślić Halloween i wysyła sługusów do krainy świąt Bożego Narodzenia, aby porwać „Piaskowe pazury”. Słownictwo jest proste , porusza tematy związane z Halloween i Bożym Narodzeniem oraz jest zabawnym filmem dla wszystkich grup wiekowych. Dodatkowo piosenki są bardzo chwytliwe! Spróbuj posłuchać „To jest Halloween” i daj nam znać, co myślisz.

Igrzyska Śmierci
Ten film to świetny wybór , jeśli lubisz dystopijne światy i filmy akcji. W narodzie złożonym z 12 okręgów wybiera się dziewczynkę i chłopca z każdego z nich i zmusza się do rywalizacji w „Igrzyskach śmierci”. Głodowe Igrzyska to transmitowana przez telewizję walka na śmierć i życie pomiędzy wybranymi „trybutami”, a w pewnym momencie Katniss, główna bohaterka, zgłasza się na ochotnika do udziału, gdy tylko dowie się, że wybrano jej młodszą siostrę. Jest bardzo zabawny , a fabuła jest bardzo łatwa do naśladowania.

Powstanie Strażników
Ten animowany film jest świetny dla wszystkich grup wiekowych. Opowiada historię wielkich postaci z różnych świąt, „strażników” takich jak: święty mikołaj, zajączek wielkanocny, wróżka zębowa i sandman, gdy łączą siły z Jackiem Frostem, kolejną wielką postacią angielskiego folkloru, aby ocalić świat. świat.
Historia jest bardzo łatwa do naśladowania , a słownictwo wystarczająco proste dla każdego wieku . Słownictwo jest świetne, jeśli chcesz poznać różne święta i tradycje . Film zawiera nawet kilka małych myszy, aby pokazać, że są one odpowiednikiem wróżek we Francji!

Teoria wszystkiego
Ten film jest biografią, co oznacza, że ​​przedstawia czyjeś życie. W tym przypadku opowiada historię życia Stephena Hawkinga, jednego z największych umysłów XX wieku. Jest światowej sławy naukowcem, który przeszedł poważną chorobę, w wyniku której został sparaliżowany. Brytyjski akcent postaci jest bardzo wyraźny i łatwy do zrozumienia. Jeśli chcesz bardziej naukowego podejścia do słownictwa angielskiego , zdecydowanie powinieneś obejrzeć ten film.

Gra imitacji
Jeśli lubisz fikcję historyczną (czyli historię opartą na prawdziwych wydarzeniach historycznych, ale przedstawia je w romantyczny sposób), to gra w imitacje jest naprawdę dobrym wyborem. Opowiada o Alanie Turingu, brytyjskim kryptoanalityku i wielkim naukowcu, który dzięki maszynie zagadkowej odszyfrował niemieckie zaszyfrowane wiadomości dla brytyjskiego rządu podczas II wojny światowej.
Angielskie akcenty są bardzo wyraźne i łatwe do zrozumienia, a fabuła jest bardzo łatwa do naśladowania . Bardzo dobry film.

5 najlepszych bajek do obejrzenia, aby nauczyć się angielskiego

Jeśli wolisz oglądać bajki , oto pięć innych kreskówek, które zdecydowanie powinieneś obejrzeć, jeśli chcesz poprawić swój angielski:

Gdzie jest Nemo
Finding Nemo to wielki klasyk Disney-Pixar. Jest to animowany film o błazenku, który traci syna Nemo i postanawia popłynąć aż do Australii, aby go odnaleźć. To bardzo zabawne i bardzo łatwe do zrozumienia . Dodatkowo nauczysz się wielu słówek związanych z oceanem i jego mieszkańcami.

Czas przygody
Pora na przygodę to świetna kreskówka, jeśli potrzebujesz słownictwa na temat opowieści i epickich historii. Opowiada o przygodach 12-letniego chłopca i jego najlepszego przyjaciela, mądrego psa o magicznych mocach. Historie są krótkie i łatwe do zrozumienia , bardzo wizualne i obrazowe. Jest też bardzo zabawny.

Avatar: ostatni mag powietrza
Avatar to arcydzieło kreskówek, które wykorzystuje wschodnie legendy w swoich różnych historiach. Kreskówka jest świetnym zegarkiem, jeśli kochasz dobre opowiadanie historii, z pewnością zapewni ci rozrywkę na wiele godzin i będziesz narażony na zgrabny język angielski, który sprawi, że przyswoisz go sobie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dowiesz się również wiele o sztukach walki i wschodnich legendach.

Scooby-Doo, gdzie jesteś?
Ta kreskówka może być najbardziej znana na tej liście i działa już od dziesięcioleci. Śledzi grupę przyjaciół, którzy próbują rozwiązać zagadki. To świetna kreskówka dla dzieci i jest bardzo interesująca, jeśli lubisz kryminały (historie o postaciach próbujących zbadać i rozwiązać zagadkę). Na pewno pokusisz się o rozwiązywanie zagadek wraz z postaciami za każdym razem!

Zabawka
Toy Story to kolejny świetny klasyk Pixara i naprawdę dobry film do obejrzenia, jeśli chcesz poprawić swój angielski. Słownictwo jest bardzo proste, a fabuła łatwa do zrozumienia . Przedstawia przygody zabawek Andy’ego, które ożywają za każdym razem, gdy nie ma ich tutaj, aby ich zobaczyć.

Dlaczego nauka przez filmy i bajki działa?

W filmach, a zwłaszcza w kreskówkach (przeznaczonych dla dzieci) słowa są wymawiane powoli i są bardzo wyraźne. Jest to bardzo pomocne w zrozumieniu fabuły, ale także w trenowaniu ucha i umiejętności słyszenia. Język też jest stosunkowo prosty. Czasami mogą pojawić się skomplikowane słowa, ale wsparcie wizualne, jakie zapewnia kreskówka lub film, pomaga zrozumieć, co się dzieje.

Kreskówki są na ogół krótkie , więc najlepiej nadają się dla początkujących , a filmy dla średnio zaawansowanych uczniów. Oglądanie filmów jest o wiele zabawniejsze niż uczenie się z podręcznika do gramatyki. Pomaga w nabyciu umiejętności słyszenia, pomaga w nabyciu mnóstwa słówek, a także poprawia płynność. Programy telewizyjne i seriale dają ten sam rezultat, więc nie wahaj się ich oglądać. Oto więcej powodów, dla których:

nauka języka angielskiego
nauka języka angielskiego
  • To prawdziwy, mówiony angielski. Książki są dobre dla zasad gramatyki i ćwiczeń, ale nie uczą, jak mówić po angielsku na co dzień . Słuchając aktorów w oryginalnej wersji angielskich filmów (a więc słuchając native speakerów ) poprawisz swoją płynność i akcent. Słuchanie native speakerów to najlepszy sposób na naukę naturalnego, nowoczesnego języka angielskiego. Dlatego możesz także słuchać ulubionych podcastów lub piosenek , aby jeszcze bardziej ulepszyć.
  • Pomaga uczyć się w kontekście. Kiedy natkniesz się na nowe słowo, najlepszym sposobem na zapamiętanie go jest przyswojenie go w kontekście. Zwykle oznacza to, że musisz napisać to w zdaniu , aby zobaczyć i zapamiętać , jak/gdzie można go użyć. Jest to jeszcze lepsze i jeszcze łatwiejsze podczas oglądania filmu: słowo jest umieszczane w kontekście wizualnym jako część opowieści i pomaga zapamiętać je dziesięć razy szybciej. Alternatywnie, czytanie opowiadań lub powieści i innych rodzajów książek w języku angielskim również pomoże ci rozwinąć ten aspekt.
  • Wyświetlacz na rodzime akcenty. Wspominaliśmy o tym: dzięki bajkom i filmom będziesz mógł posłuchać native speakerów. Ale będziesz też mógł posłuchać szerokiej gamy angielskich akcentów! Najczęściej używane są standardowe akcenty brytyjskie i amerykańskie , ale jest też dużo więcej różnych akcentów z wielu różnych regionów anglojęzycznych, które są używane. Jest to świetne ćwiczenie , które ćwiczy Twoje umiejętności słuchowe i słuchowe. Granie w gry wideo to także świetny sposób na przyzwyczajenie się do różnych akcentów.
  • Świetny wgląd w kulturę angielską . Nie tylko poznajesz kulturę danego kraju poprzez jego język, ale także możesz się wiele nauczyć dzięki filmom i kreskówkom. Poprawa angielskiego za pomocą filmów sprawi, że zobaczysz, jak bliskie są język i kultura.

Na koniec nie zapomnij skorzystać z bardziej tradycyjnych narzędzi do nauki języka angielskiego, takich jak strony internetowe lub aplikacje do nauki języków .

Jak sprawnie wybrać film do swojego poziomu?

Jeśli nie masz pewności, jak wybrać film , który nie będzie ani zbyt łatwy, ani zbyt trudny , oto 3 proste kroki do wykonania:

  • Może najbardziej oczywista, ale spróbuj wybrać coś, co już znasz . Oglądanie filmu lub kreskówki, które już widziałeś, ale w innym języku, to najlepszy sposób na skupienie się na języku, a nie na fabule. Ponieważ znasz już historię, Twój mózg będzie mniej skoncentrowany na zrozumieniu fabuły i tego, co się dzieje. To pozostawia dużo miejsca na skupienie się na wymowie i słownictwie .
  • Najpierw obejrzyj pierwsze minuty lub pierwszy odcinek w swoim własnym języku. Zapewni to, że fabuła nie będzie zbyt trudna do zrozumienia nawet w twoim własnym języku i da ci kilka kluczowych punktów do zrozumienia historii, jeśli zdecydujesz się kontynuować w języku angielskim.
  • Jeśli naprawdę Ci się to podoba, ale jest to dla Ciebie trochę za trudne, wstaw napisy. Unikaj napisów w swoim ojczystym języku za wszelką cenę !


Bardzo ważne jest, aby umieścić napisy w języku angielskim . Pomoże Ci powiązać to, co słyszysz, z tym, co czytasz, a także poprawić pisownię i wymowę.

4 wskazówki, które pomogą Ci nauczyć się angielskiego poprzez filmy

Teraz, gdy już wybrałeś idealny film do nauki języka angielskiego, zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci w pełni wykorzystać naukę dzięki filmom.

Tip#1 → Wybierz interesujące filmy
Nie zmuszaj się do oglądania filmu, o którym wiesz, że ci się nie spodoba lub filmu, którego nie chcesz oglądać. To najgorszy sposób na oglądanie czegoś: nie będziesz skupiał się ani na języku, ani na fabule. Spróbuj więc wybrać coś, o czym wiesz, że naprawdę spodoba ci się oglądanie.

Tip#2 → Wybierz coś zgodnie ze swoim poziomem
Przeszliśmy już przez ten punkt, ale wybranie czegoś, co jest dostosowane do Ciebie, jest bardzo ważne.

Tip#3 → Używaj napisów i powtarzaj swoje ulubione linijki
Poprawi to również Twoje umiejętności wymowy . Skoncentruj się na stresie i akcentach . Spójrz na formę pisemną przez napisy, dzięki temu umieścisz poprawny obraz na słowie, które słyszysz i na odwrót.

Tip#4 → Zapisz nowe słowa i idiomy.
Weź ze sobą zeszyt i śledź nowe słowa, które słyszysz, aby łatwo poszerzyć słownictwo .